V případě, kdy potřebujete investovat do životných plánů či snů a nedostává se vám potřebných financí, s největší pravděpodobností to bude banka, kam zamíříte jako první. S úvěrovými produkty jako takovým má zkušenost každý druhý Čech, což může být pro mnohé alarmující údaj. Na straně druhé jsou to právě banky, které nám nabízí vhodné východisko, když si nevíme rady se svou finanční situací.
Na trhu je v současné době přebytek likvidity a banky doslova bojují o každého nového klienta, ovšem proti nim stojí složitá legislativa, která jim dává za povinnost důkladnou lustraci každého žadatele. S přibývajícími žádosti o úvěrové produkty, tak i přibývá počet těch zamítnutých. Jaké jsou nejčastější důvody k zamítnutí úvěru a proč se občas vyplatí sáhnout po nebankovních společnostech?
Doložitelná výše příjmů
Banky jsou, co se týče výší příjmů, nekompromisní. Je to ale pochopitelné, aby bylo možné úvěr z čeho splácet, je zapotřebí mít stabilní příjem. Akceptované jsou příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti nebo podnikání. Některé společnosti berou v potaz i příjmy z pronájmu nemovitostí.
Ne každý je však schopen výši svých příjmů doložit. V takovém případě končí jeho žádost zamítnutím, tedy za předpokladu, že se rozhodne pro banku. V nebankovním sektoru jsou poskytovatelé úvěrů ke svým žadatelům přeci jenom benevolentnější. Nabízí spotřebitelské i hypoteční úvěry bez dokládání příjmů. Vyzkoušejte třeba americkou nebankovní hypotéku!
Registry dlužníků
Pokud jste se někdy v minulosti ocitli v situaci, kdy jste nebyli schopni doložit výši svých příjmů, s největší pravděpodobností budou vaše údaje figurovat v některém z registru dlužníků. Pro banku jasný signál k zamítnutí žádosti o jakýkoliv úvěrový produkt. Ovšem v nebankovních společnostech mohou na úvěry dosáhnout i problémový žadatelé, kterým v bance odmítli půjčit.