Pes, kočka, papoušek nebo třeba králík, všechny tyto zvířata mají jedno společné. Jedná se o domácí mazlíčky, které míváme často v domácnosti. Stejně tak často mají rádi domácí mazlíčky i senioři a často jsou jejich středem vesmíru. Ale stejně tak často bývají problémem pro rodinu, která se o mazlíčka musí postarat, když už na to senior nestačí. Jak to udělat?
Mazlíček doma
Pokud je to jenom trochu možné, seniora od jeho mazlíčka nikdy neseparujeme. Samozřejmě hospitalizace v nemocnici může být problém, v takovém případě se o mazlíčka musíte postarat, tak aby senior neměl o mazlíčka strach. Zbytečný stres v nemocnici je totiž to poslední co potřebujete. Dokud se senior o mazlíčka postará sám, nemusíte nic řešit. Problém nastává, jakmile potřebuje pomoc rodiny třeba s vyvenčením oblíbeného psa. Jak to řešit? Předně vám nedoporučujeme se zvířete zbavit. To by mohlo napáchat velké škody v psychice oslabeného seniora. Zkuste se domluvit třeba se sousedy nebo s kamarády, zda by někdo neměl zájem pejska venčit samozřejmě třeba za úplatu.
I pokud se senior dostane z jakéhokoli důvodu do domova pro seniory, pak nemusí být mazlíček na škodu. V některých domovech nejsou menší zvířata problém, samozřejmě pouze v případě že se o něj člověk sám dokáže postarat. Za mého působení v domově pro seniory na jednom oddělení žil kocour, který se volně pohyboval po oddělení a zároveň bydlel u své oblíbené paničky.
Terapie
Pokud člověk nemůže mít zvířátko u sebe a po zvířeti se mu stýská, není těžké domluvit jednu z terapií za asistence zvířete. Oblíbená je třeba canisterapie, felinoterapie nebo hipoterapie. Všechny tyto terapie se provádí spolu se zvířetem a upravují se pro jedince zvlášť. U starších lidí se využívá mazlení zvířete, kdy se může pomazlit třeba se psem, kočkou či králíkem přímo v pohodlí svého křesla.