Pokud jste se rozhodli vzít rodinné finance do vlastních rukou a ušetřit měsíčně několik stovek či tisíců korun, jenže nevíte, kde začít. Tak jste určitě na správném místě. V následujících několika krocích Vám nejenže pomůžeme vybrat tu správnou tabulku, ale i naučit se s ní pracovat. Nebojte se, je to otázka pár minut a navíc to není nic složitého. Všechny složitější počty totiž tabulka vypočítá za Vás.
1. Najděte si tu správnou tabulku, která Vám bude vyhovovat
Na internetu jich můžete najít stovky, a každý kdo si spravuje vlastní tabulku rodinného rozpočtu, tak si určitě nejednou položil otázku, jakou z nich si vybrat. Nejdřív bychom si měli říct, co od té tabulky vlastně chceme a na jakou dobu si jí chceme vytvořit (čtrnáct dní, měsíc, půl roku). Poté bychom si měli rozmyslet, jak moc podrobnou jí chceme, zda chceme rozdělovat příjmy a výdaje do různých kategorií, nebo jestli nám stačí pouze pár kolonek pro příjmy a výdaje. Poslední, ale určitě stejně důležité kritériu je určitě taky to, jak na nás tabulka působí, jestli je přehledná a zda-li se nám líbí její grafické zpracování.
Pokud jste našli tabulku, která splňuje všechny tyto body, našli jste tu pravou a můžete postoupit k dalšímu kroku.
2. Vypiště si všechny příjmy a výdaje Vaší domácnosti
Další krok je docela jednoduchý, ale zdlouhavý. Pokuste si uvědomit nebo dohledat všechny příjmy, ale i výdaje Vaší domácnosti a sepište si je na papír nebo do počítače. Určitě na žádný příjem ani výdaj nezapomeňte, protože jinak tabulka bude nepřesná a neušetří Vám tolik peněz. Lidé například nejčastěji opomíjejí dary od rodičů nebo výdaje, které platí měsíčně, ale nejsou tak finančně náročné (obědy dětem, kroužky pro děti).
3. Údaje zadejte do tabulky
Když už jste našli všechny výdaje a příjmy, přichází část, která sice není už tak zdlouhavá, ale nesmíte při ní udělat chybu – vkládání údajů do tabulky. Dávejte si při této činnosti pozor, jelikož špatné číslo na nevhodném řádku může rodinu přivést do pořádného finančního maléru. Vyplňujte proto s velkou obezřetností, všechno si raději ještě jednou překontrolujte, a pokud Vám bude výsledná cifra podezřelá, celý soubor si projeďte ještě jednou, nějakou chybu tam určitě najdete.
4. Využijte informace z tabulky
Teď se Vám žádná podstatná informace neztratí. Výdaje, které můžete reálně snížit a ušetřit tak nemalé peníze, se Vám objeví jako na zlatém podnose. Navíc Vám to dá reálné představy o tom, zda smíte nově ušetřené výdaje opět utratit, a nebo začít šetřit například na dovolenou.