Naběračky https://www.chlorito.cz/naberacky jsou nedílnou součástí takzvaného finského stylu saunování. Při tomto typu sauny jsou v saunovací místnosti kromě dřevěných lavic také kamna s lávovými kameny, které se polévají vodou. Pára, která se vytváří pak naplňuje místnost vlhkostí, jejíž intenzitu můžeme ovlivnit právě množstvím vody a frekvencí polévání. Kdo finskou saunu zná, tak ví, že to není jen nutnost a práce, ale také příjemný rituál, který je nedílnou součástí saunovací atmosféry. Je pro něj ale důležité mít to nejlepší náčiní. Mám na mysli vědro na vodu, kterých je mnoho druhů, ale hlavně saunovou naběračku.

zátiší v sauně

Naběračky bychom mohli rozdělit do dvou základních druhů, a to na naběračky celodřevěné či bambusové a naběračky kovové s dřevěným nebo bambusovým držadlem – rukojetí. To je důležité pro příjemný úchop a zaručí, že se o naběračku při polévání kamenů nespálíme. Pro všechny typy naběraček platí důležité pravidlo, že nesmí po dokončení našeho saunování zůstat dlouho ve vodě. I když jsou pro styk s vodou uzpůsobené, dlouhodobé vystavení vodě jim nedělá dobře. měli bychom je vyndat z vědra, případně i osušit. Další údržba i čištění takovýchto naběraček je snadný proces. Stačí je otřít hadříkem, kovové části můžete vyleštit. Vybírat si můžete z různých rozměrů naběraček a materiálů a tvaru kovových částí.

saunovací náčiní

Dále vybírejte podle toho, zda preferujete naběračky z eloxovaného hliníku, případně v různých barvách (zelená, hnědá, odstíny červené či v barvě mědi), nebo naběračky měděné či ocelové. Na jejich funkčnost a trvanlivost to ale nebude mít samozřejmě vliv, k mání jsou totiž naběračky prověřených firem, které se saunováním mají letité zkušenosti a záleží jim na každém detailu a kvalitě jejich výrobků, jako jsou naběračky od finské firmy Rento nebo rakouských saunových expertů – naběračky Sentiotec.