Základem jsou samozřejmě peníze, protože zadarmo vám byt nikdo nedá, tedy kromě města, ale to musíte mít z pekla štěstí a deset let podanou žádost.
Peníze získáte většinou hypotékou, protože vydělat si na bydlení poctivou prací není v tomto státě možné. Jak je tomu jinde, to nevím, ale asi to bude podobné. Takže když už máte peníze, hledáte byt.
Po procházení inzerátů a návštěv asi dvou stovek bytových jednotek se vám jedna konečně zalíbí a již uvažujete o koupi. Ale pozor.
Ve velké většině případů tím sice získáte byt, ale také se stáváte členem společenství vlastníků bytových jednotek. Tak přesně zní definice vás jako majitele jednoho bytu v paneláku. Nebo něčem podobném. Nevlastníte byt, ale jednotku.
Ale to ještě není všechno. Mnozí lidé se domnívají, že s koupí tohoto bytu jsou pány domu a mohou si zde dělat to, co chtějí jen oni a dům jim patří. Zčásti mají pravdu. Část jim skutečně obrazně patří.
Jenže také mají svá práva a povinnosti. Práva zná každý, povinnosti nikdo. A ty musí být jasně dány a stanoveny předem.
Jsou dvě základní „listiny“, kde se o tom dočtete a které byste si měli rozhodně pečlivě prostudovat. Jsou to stanovy společenství vlastníků bytových jednotek a domovní řád. Znovu radím, pečlivě pročíst, abyste pak nelitovali.
Samozřejmě, že se musíte, nebo byste měli, zjistit například stav dluhů kýžených jednotek, protože se na nich budete podílet i vy. Zde je to totiž většinou tak, že pokud se vyskytne neplatič, ručíte za něj a také za něj platíte. Jak si to vyřídíte s ním už nikoho zajímat nebude. Pouze policii, pokud s dotyčným provedete defenestraci. Ale pokud bydlí dotyčný v přízemí, tak to nebude zajímat ani policii.
Nuže, pokud máte zájem o seriózní společnost a informace, pak klikněte na modrý odkaz výše a budete převedeni na firmu, kde se vám budou rádi věnovat. Já bych jen dodal, že jde o společnost seriózní a osvědčenou.